logo2019 261
logo2019 261
Search Marion to Bermuda Search Marion to Bermuda
       
The Hinkley Yacht Center Kingman Yacht Center Life Raft and Survival Equipment Landfall Navigation R&W Rope Team One Newport Elvstrom Sails New England - Harding Sails
Division Classic Yacht Class A
Class AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
First Place Classic Yacht James Geil Tabor Boy / 2 Dutch Pilot Schooner 1914 Iron-hulled
Division Founders Class A
Class AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
First Place Founders Class A Robert Buck Abigail / USA52709 Aquidneck Custom BB-52
Second Place Founders Class A Francis Selldorff Kinship / 51333 Baltic 52
Third Place Founders Class A Mark Lenci Sunflower / 61015 Beneteau Oceanis 523
Cook’s Founders Class A Moritz Hilf Max / USA60628 Structures Pogo 10.5
Division Founders Class B
Class AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
First Place Founders Class B Christian Hoffman Gallant / NA24 Pearson Composites Navy 44
Second Place Founders Class B Paul Kanev Momentum / 51020 Hinckley Sou'wester 51
Third Place Founders Class B George Hamilton
Kevin Navarro
Defiance / NA23 Navy 44 MKII
Cook’s Founders Class B Todd Patterson Athena / 59008 Hinckley SW 59
Division Founders Class C
Class AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
First Place Founders Class C Peter Torosian Pinnacle / 52588 Tartan 4100
Second Place Founders Class C Tom Bowler Escapade II / 8516T Morris Morris 46 Ocean Series
Third Place Founders Class C David LeBlanc Scappare / 670 Catalina 42 MKII
Cook’s Founders Class C Yuji Sugimoto Yumi III / USA60069 Beneteau 423
Division Founders Class D
Class AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
First Place Founders Class D Roy Greenwald Cordelia / 156 Valiant V42CE
Second Place Founders Class D Ray Cullum Frolic / 29388 McMullen and Wing Dixon 44
Third Place Founders Class D David Caso Silhouette / USA42605 Cherubini 44
Cook’s Founders Class D Ron Wisner Hotspur II / 2175 Columbia Columbia 50
Division Founders All Classes
Division AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
First Place Founders Division Roy Greenwald Cordelia / 156 Valiant V42CE
All Divisions
All Divisions AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
BWSC Board of Governors Trophy
(Shortest Elapsed Time)
Jonathan Riley Kiwi Spirit / USA63 Lyman Morse Farr 63
Founders Division Special Awards
Special AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
Bermuda Ocean Cruising Yacht Trophy
(Newport to Bermuda Race)
Peter Torosian Pinnacle / 52588 Tartan 4100
BYC Polaris Trophy
(Celestial Navigated)
Roy Greenwald Cordelia / 156 Valiant V42CE
Double-Handed Trophy
(Crew of Two)
Matthew Breuer Dauntless / USA61189 Sabre 425
L. Bryon Kingery Jr. Memorial Trophy
(Short-handed)
Roy Greenwald Cordelia / 156 Valiant V42CE
Beverly Family Trophy
(Family Crewed)
Eric Grubman
Robert Grubman
Mojo / USA61083 J Boats J-46
Commodore Faith Paulsen Trophy
(All Female)
Anne Kolker Etoile / 60205 Stellar Sloop
Offshore Youth Challenge Trophy
(Youth)
Christian Hoffman Gallant / NA24 Pearson Composites Navy 44
Bartram Trophy
(Academy Maritime College)
Christian Hoffman Gallant / NA24 Pearson Composites Navy 44
Deborah Anne Domenie Memorial Trophy
(New York, New Jersey, Connecticut)
Steven Gordon
Ronald Weiss
Elena / 60750 Alden Alden 50
Naval Academy Trophy
(Chesapeake Bay)
George Hamilton
Kevin Navarro
Defiance / NA23 Navy 44 MKII
Corporation of Hamilton Trophy
(Bermuda)
Michael Tucker Cyclone / BER395 Carroll Marine Farr395
Bermuda Longtail Trophy
(Beverly Yacht Club)
Ray Cullum Frolic / 29388 McMullen and Wing Dixon 44
Commodore's Cup
(Blue Water Sailing Club)
G.J. Bradish Selkie / 32002 Morris Yachts Ocean
Town of Marion Trophy
(Buzzards Bay)
Tom Bowler Escapade II / 8516T Morris Morris 46 Ocean Series
Adams Bowl
(New England)
David Caso Silhouette / USA42605 Cherubini 44
Ancient Mariners Golden Teapot Trophy
(Oldest Average Age)
Ray Cullum Frolic / 29388 McMullen and Wing Dixon 44
Kingman Yacht Center Marion Bermuda Team Trophy
(Team of Three Yachts)
Blue Water team A
Robert Buck Abigail / USA52709 Aquidneck Custom BB-52
Roy Greenwald Cordelia / 156 Valiant V42CE
Murray Beach Meridian / 25391 Tartan 4600
Robert N. Bavier, Jr. Seamanship-Sportsmanship Trophy
(Seamanship-Sportsmanship)
Not Awarded
Founders Trophy
(Best Overall Corrected)
Roy Greenwald Cordelia / 156 Valiant V42CE
Navigator's Trophy
(Navigator Celestial Yacht)
See BYC Polaris Trophy - (Celestial Navigated)
Mini-Class Trophy
(Beneteau Class Trophy)
Charles Samuelson Yaquina / USA32665 Beneteau FIrst 42
Mini-Class Trophy
(Hinckley Class Trophy)
Paul Kanev Momentum / 51020 Hinckley Sou'wester 51
Mini-Class Trophy
(Morris Class Trophy)
G.J. Bradish Selkie / 32002 Morris Yachts Ocean